تمامی مطالب این سایت محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی دارد.
خانه / اخبار تایپ شونده / شبیه سازی فرآیند آتش سوزی در یک اتصال فولادی با پیچ در نرم افزار آباکوس

شبیه سازی فرآیند آتش سوزی در یک اتصال فولادی با پیچ در نرم افزار آباکوس

در این ویدئوی آموزشی به شبیه سازی فرآیند آتش سوزی در یک اتصال فولادی با پیچ در نرم افزار آباکوس پرداخته ایم. مدل شامل دو ورق فولادی به صورت سالید و سه بعدی و چهار پیچ به صورت تو پر و سه بعدی می باشد. در شکل زیر نحوه قرارگیری اجزا در محیط اسمبلی نمایش داده شده است.

حساسیت فولاد به دما یکی از ضعف‌های سازه‌های فولادی است. از آنجائیکه خواص مکانیکی فولاد در دماهای بالا به طور چشمگیر تضعیف می‌شود، ظرفیت باربری سازه‌های فولادی در آتش سوزی شدیدا کاهش می‌یابد. این نکته لزوم بررسی رفتار سازه تحت آتش را به خوبی نمایان می‌سازد. در ارزیابی مقاومت عملکرد اعضای فولادی در معرض حریق، یکی از عوامل مهم مورد نظر تأثیر حرارت برمصالح است به خصوص در مصالح فولادی که مقاومت تسلیم، شکل پذیری عضو و خواص الاستیک آن از قبیل مدول الاستیته، مدول پواسون و حد تناسب تنش، شدیداً تحت تأثیر افزایش دما قرار می‌گیرد. بنابراین برای تعیین دقیق مقاومت سازه در برابر حریق باید این خصوصیات مورد استفاده قرار گیرد.

در این تحلیل از ماده با خاصیت وابسته به دما به منظور در نظر گرفتن تنش بوجود آمده به واسطه تغییر دما، استفاده شده است. تحلیل در ابتدا به صورت حرارتی با استپ از یک استپ حرارتی با اعمال بار آتش به طرفین اتصال صورت پذیرفته است. در این مرحله نتایج حاصل از آتش سوزی توسط آباکوس ثبت می گردد. در تحلیل دوم که به صورت استاتیکی و با اعمال بار پیچ می باشد، صورت می گیرد. در این تحلیل داده های حرارتی از مدل قبل به عنوان پیش بار در تحلیل استاتیکی مورد استفاده قرار می گیرد.در این تحلیل از شرایط انتقال حرارت جابه جایی استفاده شده است.

شرایط مرزی و مش مناسب نیز در هر دو مدل به پارت ها اختصاص داده شده است.

پس از اتمام آنالیز، تمامی خروجی از قبیل دما، تنش،کرنش،کاهش سختی و … قابل مشاهده می باشد. در شکل های زیر تعدادی از نتایج این آنالیز نمایش داده شده است.

برای خرید فایل ها روی گزینه قرمز رنگ زیر کلیک کنید.

هزینه تهیه فایل ویدئویی فارسی قدم به قدم به همراه فایل های نرم افزاری ۶۵۵۰۰ تومان می باشد.

 

درباره ی Abaqus

همچنین ببینید

شبیه سازی بیرون کشیدن میلگرد آجدار از بتن فوق توانمند در نرم افزار آباکوس

در این ویدئوی آموزشی به شبیه سازی بیرون کشیدن میلگرد آجدار از بتن فوق توانمند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی مطالب این سایت محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی دارد.
enemad-logo